Byť či nebyť? Vyhodiť či opraviť? Nájdeme niekedy tú správnu odpoveď?

Povedz si úprimne, keď sa ti niečo pokazí, opravíš to, alebo rovno vyhadzuješ? Mnohé výrobky, ktoré dnes kupujeme, sa stali tovarom na jedno použitie, ktorý je výhodnejšie vymeniť za nové, ako opraviť. A toto platí stonásobne o elektronike a domácich spotrebičoch. 

Nikdy sme doteraz nevlastnili toľko vecí a neplytvali nimi. Naša konzumná cesta moderným životom za sebou zanecháva stopy sociálnej a ekologickej deštrukcie - sotva obnosené tenisky smerujúce do koša, domáce spotrebiče, na ktoré sa len práši, zabudnuté smartfóny, ktoré chradnú v zásuvkách. Akou zvrátenou alchýmiou sa naše najnovšie a najúžasnejšie veci tak rýchlo menia na bezvýznamné haraburdy?

Keďže vyhadzujeme produkty a zariadenia, ktoré sú označené za zastarané, výsledkom je rastúca hora elektronického odpadu. Len minulý rok sa odhadovalo, že sa ho na svete vyprodukovalo viac ako 50 miliónov ton, pričom len približne 20 % z neho sa oficiálne recyklovalo. Polovicu z týchto 50 miliónov ton predstavujú veľké domáce spotrebiče a vykurovacie a chladiace zariadenia. Zvyšok tvorili televízory, počítače, smartfóny a tablety.

Dnes je to cool, zajtra je to odpad. Musíme konať proti našej kultúre vyhadzovania.

-Jonathan Chapman

Za posledné storočie agresívne korporácie ťažili, rúbali, vŕtali, vypaľovali, zrovnávali so zemou a otrávili ju až do úplného ekologického kolapsu. Naše materiálne vlastníctvo nás spája s deštruktívnymi praktikami prostredníctvom neviditeľných vlákien obchodu, politiky a moci.

Vzácne prvky sa zo zeme vyškrabávajú prstami detí. V inteligentnom vypínači svetla sa nachádza mikročip veľkosti nechta, ktorý obsahuje viac ako polovicu periodickej tabuľky prvkov. Mnohé z nich sú "konfliktné minerály", ako napríklad cín, volfrám a tantal, ktoré nás spájajú s násilím, vojnou a nepredstaviteľným ľudským utrpením v rôznych častiach sveta.

Elektronika je obzvlášť jednorazová už svojou konštrukciou. Napríklad slúchadlá AirPod od spoločnosti Apple obsahujú lítiové batérie (vzácne a cenné zdroje) zakotvené v lepidle a spájke, čo znemožňuje ich výmenu, keď už nevydržia nabitie. V podstate je problém s každým zariadením, kde sa nedajú vymeniť batérie. Akonáhle sa vybijú, je koniec. Ale keďže sú slúchadlá také malé, ľudia ich jednoducho vyhadzujú do odpadkových košov.

Reálny čas užívania spotrebičov

Prvýkrát  sa o myšlienke plánovaného zastarávania zmienil už v roku 1928 americký priekopník marketingu Justus George Frederick. Tvrdil, že je potrebné podnietiť ľudí, aby kupovali stále väčší počet rôznych vecí. No nie preto, aby ich používali, ale aby aktivovali obchod a po krátkom čase ich vyradili. Takmer sto rokov neskôr sa zdá, že jeho myšlienka sa stala bibliou obchodného sveta. 

Priemerný čas, ktorý si jednotlivec ponechá smartfón, sa odhaduje na dva až tri roky. Podľa prieskumu EÚ je životnosť stolových tlačiarní prekvapujúca - iba cca päť hodín skutočného času tlače. Neustále sa meniaci softvér znamená zánik plne funkčných zariadení - preto má mnoho z nás v domácnostiach zásuvky plné starých zariadení.

Spoločnosti znemožňujú či značne sťažujú opravy svojich zariadení do významnej miery. A to, samozrejme, celkom vedome. iPhony napríklad držia pohromade pomocou skrutiek Pentalobe, ktoré sú odolné voči štandardným skrutkovačom. Niektoré Kindle od Amazonu sú vyrobené z lepeného plastového obalu, ktorý je takmer nemožné otvoriť. Neochota veľkých spoločností zverejňovať informácie o fungovaní svojich výrobkov je neustálym zdrojom frustrácie.

Repair (oprava) nad zlato 

Každý Slovák vyprodukuje priemerne cca 321 kg odpadu ročne. Z tohto množstva

je recyklovaných len necelých 20 kg. Prečo by ťa to malo trápiť?

V súčasnosti je na našom území okolo 117 legálnych skládok odpadu. Evidovaných nelegálnych skládok je 2500, no neoficiálnych ich môže byť až 7000. A to je už dôvod na znepokojenie. 

Elektroodpad, ktorý skončí v prírode či na skládke, je zdrojom nebezpečných látok. Laptopy a monitory obsahujú olovo, v klasických batériách sa nachádza kadminum, v starších chladničkách a mrazničkách zase freóny. Ďalšie spotrebiče sú taktiež zmeskou stoviek materiálov, z ktorých mnohé obsahujú ťažké kovy ako ortuť a berýlium či nebezpečné chemikálie (brómové ohňovzdorné látky - polybrómové bifenyly, polybrómové difenylétery a pod.). Tieto látky poškodzujú zdravie aj pri malej koncentrácii. Po zahrabaní pod zem pôsobia toxicky na pôdy i vodné zdroje.

Často sa skladajú aj z PVC plastov (mobil obsahuje 500 až 1000 komponentov). Pri recyklácii sa tieto prístroje rozoberajú na jednotlivé súčasti a tie sa následne opätovne používajú alebo separujú do špeciálneho odpadu. No čo je ešte lepšie ako recyklácia? 

Nevytvárať odpad vôbec.  

Predošlé generácie využívali spotrebiče udržateľnejšie. Chladničky či práčky im slúžili desiatky rokov, a ak sa aj niečo pokazilo, odpoveďou nebola hneď kúpa nového, ale zavolanie osvedčeného opravára. Realita je dnes ale inde. Spotrebiče pribúdajú, no kvalita ubúda. 

Netreba však viniť iba dobu a prevedenie produktov. Každý máme možnosť slobodnej voľby a teda položiť si otázku – nedá sa spotrebič ešte zachrániť?

Servisní technici ti poriadia vyriešiť túto dilemu. Prípadne, ak patríš de klubu šikovných rúk, na YouTube nájdeš milión tutoriálov ako na opravu. Alebo si vyhľadaj na internete manuál spolu so značkou spotrebiča a číslom modelu. No pozor, nie všetko môže byť tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Tu ti priblížime, ako asi funguje oprava jednotlivých produktov. PS: Nezabudni pred opravovaním odpojiť zo zásuvky. 

Vysávač

Problém s vysávačom často spôsobí niečo ako zamotaná šnúra alebo odídený remeň. Výmena remeňa je pomerne jednoduchá, pokiaľ nevlastníš jeden z tých najlacnejších, ktoré sa zacvaknú.

Elektrické náradie

Vŕtačka sa opravuje taktiež pomerne ľahko. Ak stráca výkon alebo sa spomaľuje, pravdepodobne treba vymeniť uhlíkové kefky. Tieto uhlíkové kefky sú na pružine, zvyčajne je tam skrutka s plochou hlavou a výmena kefky trvá pár sekúnd. Je to diel, ktorý sa opotrebúva, takže je určený na výmenu.

Mobilné telefóny

Hovoríme teraz len o rozbitých obrazovkách a výmene batérií, pričom to, aké náročné to je, závisí od značky telefónu. Výmena obrazovky na iPhone je jednoduchšia ako na Samsung Galaxy. Na spodnej strane sa nachádzajú dve skrutky (potrebuješ však špeciálny skrutkovač na iPhone). Otvoríš ho, odpojíš káble spájajúce obrazovku a nasadíš novú obrazovku. A kým je telefón otvorený, môžeš doň vložiť aj novú batériu. Podobne ako pneumatiky na aute, aj batéria v telefóne sa po dvoch rokoch opotrebuje a treba ju vymeniť.

Tablety

Vymeniť batériu v iPade je ťažšie ako v iPhone, pretože sú zlepené. Môžeš si zaobstarať súpravy s prísavkami a gélovými obkladmi, ktoré vložíš do mikrovlnnej rúry, aby sa lepidlo uvoľnilo. Proces je rozhodne poriadna piplačka.

Laptopy

Na Dell alebo HP laptope je výmena batérie pomerne jednoduchá. Pri Mac a Microsoft Surface je to ťažšie, pretože je batéria prilepená, takže je potrebné rozpúšťadlo na rozpustenie lepidla, aby sa mohla batéria vybrať a vložiť nová.

Práčka

Všetky práčky majú dvierka a často je problém vo vypínači alebo zámku na dvierkach. Ak napríklad nechce vypúšťať vodu, môžeš si skúsiť zaobstarať nový spínač. Tu by sa však rozhodne mohla zísť odborná pomoc.

Televízory

Staromódne televízory s katódovou trubicou je najlepšie nechať na pokoji, kvôli vákuu pravdepodobne implodujú. Ak však ide o nový televízor, oprava stojí za pokus! Nezapína sa? Môže to byť napájacia doska, ktorá spravidla zlyhá skôr ako všetko ostatné. Ľahko sa vymení.

Mikrovlnné rúry

Spínače alebo LED diódy na prednej strane sú celkom jednoduché opraviť. No keď sa začneš zaoberať magnetrónom, ktorý produkuje mikrovlnnú energiu, začne to byť trochu zložitejšie. Vo všeobecnosti ale platí, drž sa ďalej od mikrovĺn, pokiaľ nevieš, čo robíš. 

Na druhú stranu, ponechanie si starého elektrického spotrebiča bez opravy (prípadne, ak sa nedá opraviť) v snahe ušetriť peniaze môže v skutočnosti zvýšiť náklady a spotrebu energie, čo je nakoniec kontraproduktívne. Nové úsporné a energeticky účinné spotrebiče môžu byť nákladovo efektívnejšie. Napríklad moderná chladnička spotrebuje približne polovicu elektrickej energie v porovnaní s chladničkou vyrobenou pred 20 rokmi.

Preplať si opravu prenájmom spotrebiča

Investícia do opravy môže byť dobré rozhodnutie hneď z niekoľkých dôvodov. Jedným z nich je, že dodáš spotrebiču ďalší život, ktorý môžeš využiť vo svoj prospech v rôznych formách. Ako napríklad prenájom. Požičaním spotrebiča, ktorý až toľko nevyužívaš, prípadne ti leží zapadnutý prachom, si môžeš preplatiť na opravu a zároveň si privyrábať pasívnym príjmom

A platí to aj naopak. Nekupuj si hneď nový spotrebič, ak sa ti tvoj starý pokazil. Zváž požičanie si toho, čo práve potrebuješ. Drvivú väčšinu z našich spotrebičov využívame iba veľmi sporadicky. Skús sa pred výmenou za nové najskôr zamyslieť, či sa ti to vôbec oplatí. Vďaka službe cirkulárnej ekonomiky si môžeš požičať takmer akýkoľvek spotrebič, ktorý ti chýba a vyhnúť sa tak vysokej finančnej investícii.

Je spotrebič skutočne pokazený?

To je otázka, ktorú by sme si mali klásť ako prvú. Niekedy nám v strese aj zjavné veci uniknú. Tak skôr, než začneš panikáriť, uisti sa, že:

 • je spotrebič zapojený do zásuvky,
 • sa nevyplienili ističe,
 • podlaha nie je nerovná, čo môže zabrániť zapnutiu niektorých spotrebičov,
 • ventilačné otvory a filtre nie sú zanesené žmolkami a prachom.

Je spotrebič na konci svojej životnosti?

Spotrebiče majú svoju priemernú životnosť . Typické doby životnosti niektorých produktov:

 • sušička – 13 rokov
 • mraznička – 11 rokov
 • umývačka riadu – 9 rokov
 • mikrovlnná rúra – 9 rokov
 • elektrický sporák – 13 rokov
 • plynový sporák – 15 rokov
 • chladnička – 13 rokov
 • práčka – 10 rokov

Ak má spotrebič za sebou viac ako 50 % svojej životnosti a ak náklady na jeho opravu predstavujú viac ako 50 % nákladov na kúpu nového, odporúčame výmenu ako opravu. 

Veríme, že sme ti pomohli nasmerovať ťa k rozhodnutiu, ktoré je pre teba výhodnejšie. 

V druhej časti blogu sa dočítaš o spôsoboch recyklácie elektroodpadu, vízii cirkulárnej ekonomiky, zelenších zajtrajškoch Európy a o oprave strojov. 

Shareo tím

Najnovšie blogy

Požičaj si a prenajmi

V Shareo môžeš byť na dvoch pozíciách naraz. Speňaž to, čo ti leží doma a ušetri požičaním si toho, čo práve potrebuješ