Žijeme v časoch, kedy je nadmerný konzum úplne normálnou a akceptovanou súčasťou našej spoločnosti. Sem tam sa vyskytne článok, reportáž či prednáška o tom, ako si ničíme planétu, že nemáme už kam dávať odpad, či ako sa naše oceány podobajú plastovej polievke. A možno si tak pod tlakom namiesto troch nových vecí kúpime dve. Ale stačí to?

Reduce. Reuse. Recycle. 

Zredukuj. Opätovne použi. Zrecykluj. Sväté trio, ktoré je heslom udržateľného spôsobu života. Pre mnohých už známa pesnička, no priznajme si, ako veľmi sa ho držíme? 

Vo svete, kedy na nás z každej strany útočia reklamy na nové a lepšie produkty, je ťažké nepodľahnúť. Všetci sme si to zažili a chápeme. 

No vo vnútri sa nám ozval hlas, ktorý povedal … a dosť! Nechceme ďalej prispievať smerom, kam naše spotrebiteľské správanie smeruje. A to pekne do záhuby. Nie sme tu ale teraz na to, aby sme dávali prednášky a súdili. Sme tu na riešenia.

Symbol recyklácie z kúskov látok

Čo sa týka recyklácie, je skvelé, že sme našli spôsoby, ako rozložiť náš odpad a vytvoriť niečo iné (alebo to isté) s recyklovanými materiálmi, no stále to vyžaduje veľa energie.A čo viac, ak všetko jednoducho iba zrecyklujeme, pravdepodobne použijeme nové zdroje zakaždým, keď si daný produkt znova kúpime. Inými slovami, recyklácia by mala byť samozrejmou súčasťou nášho fungovania, ale nemala by byť našou jedinou myšlienkou, ako pomôcť životnému prostrediu.

Opätovné použitie je historicky krokom späť, no inovatívne krokom vpred. V dávnejších časoch, keď sa zdroje cenili a energia neprichádzala tak ľahko, boli predmety vyrábané na opätovné použitie. „Jednorazové“ je pojem z dnešnej doby plastovej. Časy sa zmenili, ale nastal moment vrátiť sa naspäť.

Zredukovať pravidelné zadováženie si nových vecí je veľmi dôležitou súčasťou udržateľnejšieho spôsobu života. Nenakupovať len kvôli lákavej zlacnenej visačke. Nedať sa zvábiť na sezónny ošiaľ. Premyslieť si aj trikrát kúpu niečoho, čo využijeme iba zriedkavo. Prečo?

Výklad obchodu s nápisom výpredaj

V našich šatníkoch, pivniciach a garážach sa hromadí obrovské množstvo nevyužívaných vecí. Podľa štatistík Greenpeace si ročne kúpime v priemere 60 kusov oblečenia, pričom 40 až 80 percent z nich zapadá prachom v šatníkoch. Okrem toho je tu uložené  všetko športové vybavenie, ktoré sa používa len pár dní v roku. Od lyží cez stany až po skladacie člny. Ak by si si tieto produkty namiesto kúpy prenajal/a, bolo by to pre teba ako spotrebiteľa lacnejšie a pre životné prostredie udržateľnejšie. 

Z 3,3 miliardy ton emisií CO2, ktoré každoročne vyprodukuje odevný priemysel, viac ako polovica vzniká pri výrobe odevov, z ktorých mnohé končia na skládkach dávno predtým, než sa vôbec využijú. Šialené. Ale žiaľ, realita tejto doby.

Chlapec na smetisku

Menej nad zlato

Hromadenie vecí doma už dostalo svoje samostatné pomenovanie. Zberači. Ľudia, ktorí hromadia nové a nové, zahlcujú svoj životný priestor, podporujú konzum a nevedome vytvárajú chaos vo svojom živote. Takmer každý v sebe máme kúsok zberača. A zrejme si to už niekedy počul/a, ale minimalizmus naozaj je odpoveďou na harmonickejší život. 

Ale čo teda robiť, keď niečo zrovna potrebuješ, ale nechceš hromadiť? Odpoveď je tak elementárna, až je šokujúce, že tento systém ešte nie je bežne zaužívaný. 

Prenájom

Prenájmom a praktizovaním zdieľanej ekonomiky môžeme predĺžiť životnosť oblečenia, vybavenia, náradia a vlastne čohokoľvek, čo vedie k menšej produkcii a má neporovnateľne pozitívnejší vplyv na životné prostredie. Je to tiež prirodzene udržateľný model a spoločnosti i jednotlivci tak môžu prispieť k udržateľnejšiemu svetu.

Košík na zdieľanom bicykli

Prenájom namiesto kúpy nového znamená menej emisií skleníkových plynov, menej odpadu (a priblíženie sa k zero waste modelu), zníženie dopytu po novom a teda zníženie masovej produkcie, viac ušetrených prírodných zdrojov a hospodársky rast slovenskej komunity a malých spoločností. 

A tak nás napadlo, aké by to bolo super, keby sme vedeli ušetriť peniaze a zároveň životné prostredie. Dať možnosť ľuďom privyrobiť si udržateľným ekonomickým modelom, ktorý má už v zahraničí dávno svoje miesto. Vytvoriť komunitu, v ktorej funguje zdieľanie vecí na báze rešpektu a dobrých vzťahov. To znie celkom dobre, nie? 

Naša Shareo komunita je otvorená pre všetkých. Staneš sa aj ty jej súčasťou

Tešíme sa na teba! 

Shareo tím

Najnovšie blogy

Požičaj si a prenajmi

V Shareo môžeš byť na dvoch pozíciách naraz. Speňaž to, čo ti leží doma a ušetri požičaním si toho, čo práve potrebuješ