Pôvodne boli 3. Potom 5. A dnes už nemajú hornú hranicu. My ti predstavíme tie najesenciálnejšie. Metódy Rethink (Prehodnoť), Refuse (Odmietni), Reduce (Zredukuj), Recycle (Recykluj), Reuse (Opätovne použi), Repair (Oprav). ,,Rká“, ktoré definujú udržateľnejší život– zoznámte sa.

1. Rethink | Prehodnoť

,,Žijeme v nekonečnom slede absurdít, ktoré nám vnucuje krátkozraká logika krátkodobého myslenia."  - Jacques Yves Cousteau.

Citát hodný hlbšej sebareflexie. Pretože sme to, čo jeme. Ale sme aj to, čo nakupujeme a používame. Udržateľný život nie je len o tom, že používame solárne panely a najnovšie eko vychytávky. Je aj o tom, ako premýšľame, nakupujeme, plánujeme. Či už chceš ísť na cestu okolo sveta alebo na trh za rohom, premýšľanie dopredu pomáha. Začni sa pýtať, odkiaľ veci pochádzajú, ako boli vyrobené a kým? Kam sa veci dostanú po tom, ako ich ,,vyhodíme“? 

Ak zmeníme myslenie a nasadíme si inšpektorský klobúk, môžeme lepšie skonštruovať náš život tak, aby sme znížili vplyv na životné prostredie. A tým najefektívnejším, no zároveň najzábavnejším spôsobom ako dosiahnuť zmenu, je vyskúšať si to na vlastnej koži. 

Prehodnoť nakupovanie

Musíš ísť na nákupy? Kúpa nového prispieva k neudržateľnému konzumnému životu. Preto si najskôr polož otázky – naozaj to potrebujem? Nezaobídem sa s alternatívou, ktorú už vlastním? Poprípade, neviem si danú vec zohnať iným, udržateľnejším spôsobom?
Ak sa bez nej skutočne nezaobídeš, takmer vždy existujú spôsoby, ako sa k nej dostať aj inak. 

Skús zaloviť v lokálnom second hande aka obchode z druhej ruky, ,,blšáku“ či ,,sekáči“. Dnes sa s obchodmi s vecami, ktoré už mali predošlého majiteľa, roztrhlo vrece, preto je ich výber skutočne pestrý. Tiež môžeš prehľadať online bazáre, Facebook market či appky na predaj. Veci sú zvyčajne dobrej kvality, preto sa netreba báť istej stigmy, ktorá sa vytvorila voči už použitým kúskom. Je to skutočne lacná a udržateľná cesta, ktorá ponúka alternatívu ku konzumu. Pamätaj totiž, že kúpa nového "ekologického" auta často nie je šetrnejšia k životnému prostrediu ako používanie už vyrobeného auta.

Chceš ešte lacnejšie a zelenšie riešenie ako second hand? Požičaj si danú vec. Vďaka cirkulárnej ekonomike ušetríš nielen tvoju peňaženku, ale aj planétu. A čo je na tom najlepšie? Že peňažný flow môže poputovať aj do tvojho vrecka. Ako? Cirkulárna ekonomika funguje na báze výmeny už existujúcich výrobkov, ktoré ostávajú v obehu. Sú teda využívané niekým, kto daný výrobok potrebuje, zatiaľ čo by majiteľovi iba ležal doma / skladom. Prenajímateľovi výrobok zarába, druhá strana sa teší z funkcie výrobku za dobrú cenu, všetci sú spokojní. Najlepšia správa na záver? Z cirkulárnej ekonomiky a prenájmu môžeš profitovať aj ty. My ti prezradíme, ako na to. 

Prehodnoť, komu dávaš svoje peniaze

Pomáhaš CEO veľkého korporátu financovať jeho tretiu dovolenku za rok, alebo prinášaš výhody malému biznisu tým, že nakupuješ lokálne? Pomôž skrátiť dodávateľský reťazec, čím sa znížia energetické náklady na dopravu, používanie obalov a zvýhodnia sa tí, ktorí sú na konci reťazca. Podpor malých podnikateľov a postav sa proti masovému konzumu. Dopomôž dobrým značkám, tým bez lobistickej sily a veľkých rozpočtov na reklamu, aby sa vyšplhali nahor. Buď súčasťou cirkulárnej ekonomiky a zapríčiň sa o zmenu.

Napadlo ti práve, že tvoje nákupné akcie aj tak neovplyvnia to, ako svet funguje? Ale ovplyvnia. Žijeme totiž v spoločnosti, ktorá sa riadi dopytom. Jednotlivci sa pomaly spamätávajú a prevracajú karty. A ty môžeš patriť k revolúcii. 

Ak patrí k tvojim obľúbeným argumentom, že ekologická výroba je drahšia, uvedom si, že je to drahšie len z krátkodobého hľadiska. Z dlhodobého hľadiska je to výhodnejšie riešenie pre teba, ďalšie generácie a planétu. Pôda ostane zachovaná a nie poškodená škodlivými pesticídmi, herbicídmi a insekticídmi kvôli objemu a cene. Ak aj disponuješ obmedzeným rozpočtom, lacnejšie neznamená vždy skutočne lacnejšie. A už vôbec nie lepšie. No ak si kreatívna duša či túžiš po istej potravinovej autonómii, môžeš investovať do niekoľkých semien a základných surovín a začať pestovať potraviny a vyrábať kozmetiku vlastnoručne. 

Prehodnoť jedlo

,,Vegán jazdiaci na hummeri prispieva k emisiám skleníkových plynov menej ako mäsožravec na bicykli.“ - Kapitán Paul Watson.

Odkiaľ pochádza jedlo, čo más na tanieri? Poznáš jeho zdroj? Nie, zdrojom nie je supermarket. Je to pôda a voda, ktoré určujú kvalitu potravín. Prehodnoť svoje odporúčania týkajúce sa potravín. Kto ich sponzoruje? Je s tým možno spojený finančný zisk? Vieš, čo všetko obsahujú spracované potraviny? Nechaj myseľ otvorenú novým možnostiam, prihliadaj na to, že ti bolo klamané, čo je pre tvoje telo skutočne dobré, znič naprogramované presvedčenia a preskúmaj alternatívy v záujme tvojho zdravia a zdravia celej planéty.

Prehodnoť odpad


Koľko odpadu vyprodukuješ každý týždeň? Aký je to odpad? Potraviny, obaly, papier? Koľkým z toho by sa dalo vyvarovať, znížiť, opätovne použiť alebo recyklovať? Skôr než si kúpiš niečo zabalené v plaste, zváž, či to potrebuješ. Ak existuje iná možnosť, vyber si tú, pri ktorej môžeš obal opätovne použiť a nemusíš ho vyhadzovať, poprípade inú alternatívu (existujú bezobalové obchody). Každý kus plastu, ktorý bol kedy vyrobený, je v nejakej forme stále na svete.

Máš chuť na donášku, ale čo urobíš potom s (poväčšine polystyrénovou) krabicou, v ktorej ti ju doručia? Schválne – keď ti príde balíček z online nákupu – koľko absolútne zbytočného plastu musíš potom vyhadzovať? Rozhodujeme sa pre výrobky na jednorazové použitie, pretože je to pohodlné, alebo nás reklama presvedčila, že je to pohodlné. Ani nevieme, aká je alternatíva, pretože prijímame veci tak, ako prichádzajú. Systém robí ťažkými udržateľné rozhodnutia, pretože našu spoločnosť poháňajú peniaze.

Zamyslime sa nad cestou, ktorú veci prejdú, kým sa nám dostanú do rúk. Aké rozhodnutia vieme urobiť, aby sme znížili počet a vplyv týchto ciest? Nielen plastové predmety majú svoj vplyv. Aj sklo, kovy, drevo a uhlie sú zdroje, ktoré sa používajú na výrobu vecí. V západnom svete sa tiež odhaduje, že až tretinu potravín, ktoré kúpime, vyhodíme. Pýtajme sa teda, čo môžeme urobiť, aby sme znížili energetické nároky?

2. Refuse | Odmietni

NIE Povedz jedno veľké a hlasné NIE jednorazovým taškám, obalom, pohárom, slamkám a podobne a zvykni si nosiť so sebou vlastné opakovane použiteľné náhrady. Odmietnutie takýchto predmetov vysiela signál obchodom, reštauráciám a podnikom, že treba vyrábať menej týchto predmetov – znížený dopyt sa následne premietne do zníženej ponuky. Prečo je to tak dôležité?

Najproblematickejšou časťou je množstvo plastov, ktoré používame len niekoľko minút na jedlo, prenášanie vecí a odnášanie. Tieto jednorazové predmety majú priemernú životnosť 15 minút a potom sa "vyhodia". Lenže nič také ako "preč" neexistuje. Kde je preč? Nakoniec v oceáne. 50 % plastového problému v oceáne tvoria jednorazové plasty, ako sú plastové tašky, fľaše na vodu, nádoby na jedlo, poháre a slamky. Tento problém sa dá pomerne jednoducho riešiť. Nepotrebujeme jednorazové plasty. Príď so slamkou na opakované použitie. Odmietni prijať plastový alebo papierový pohár pri kávovare či boxe na vodu. Prines si vlastný pohár. Pri nákupe odmietni plastové tašky. Obmedz take-away. Investuj napríklad do skladacieho hrnčeka na kávu a slamky na opakované použitie, ktoré môžeš mať vo svojej taške a vziať so sebou kamkoľvek pôjdeš.

NIE Nepotrebným alebo bezplatným veciam, ktoré pravdepodobne skončia na skládke. Zamysli sa nad všetkými položkami, ktoré si dostal/a zadarmo. A teraz nad tým, koľko ich skutočne využívaš. Aj keď je ťažké povedať nie veciam zadarmo, dá sa to zvládnuť praxou. A je to skvelý pocit!

Minimalizmus je cesta za harmonickejším a udržateľnejším životom. Povedať nie je ako sval – čím viac ho cvičíš, tým je silnejší!

NIE Kozmetike s plastovými zložkami ako polyetylén a polypropylén, polyetyléntereftalát (PET), polymetylmetakrylát (PMMA) a nylon (PA) - a existujú desiatky ďalších komplikovaných názvov plastov. Vieme, že tieto slová je asi nemožné si zapamätať. Našťastie existuje skvelá aplikácia, ktorá ti pomôže - "Beat the Microbead". Naskenovaním zloženia si môžeš overiť, či tvoja maskara, sprchový gél, zubná pasta, opaľovací krém a pod. používajú plastové zložky. 

Všetci túžime po pohodlí. Pohodlné a naprogramované nákupné rozhodnutia ti možno môžu ušetriť pár minút tvojho času. Ale následky to stojí veľmi veľa. Planétu i teba v dlhodobom horizonte. Peniaze, zábava i "vlastnenie" vecí sú dočasné. No náš vplyv bude trvať dlhšie ako náš život, takže by sme sa mali snažiť, aby bol prínosný. 

V druhom diele ti prezradíme zvyšné ,,R“ metódy, vďaka ktorých aplikácii sa môžeš pripísať na zoznam tých, ktorým na ochrane planéty a života na Zemi skutočne záleží. 

Tvoj Shareo tím

Najnovšie blogy

Požičaj si a prenajmi

V Shareo môžeš byť na dvoch pozíciách naraz. Speňaž to, čo ti leží doma a ušetri požičaním si toho, čo práve potrebuješ