Pasívny príjem: časť II.

Zarábaj, zatiaľ čo spíš. Sen? Ktorý sa môže premeniť na realitu!

prvej časti blogu sme ti predstavili desať rôznych možností na vytvorenie pasívneho príjmu, dnes sa pozrieme na zvyšok. Veríme, že ťa inšpirujeme vybudovať si príjem mimo tvojho zamestnania či biznisu a podáme ti tak pomocnú ruku k ekonomicky pohodlnejšej budúcnosti, kde vyšší finančný tok neznamená viac pracovných hodín.

Ruka vhadzujúca minsu s hodinkami do sporitelničky

11. Speňaž svoj talent

Je písanie tvojou vášňou? Žiješ hudbou? Robíš fantastické fotografie? Ak vynikáš v niektorej z týchto kreatívnych sfér, prečo si z nich nevytvoriť pasívny príjem?  

 E-kniha 

Napísanie elektronickej knihy môže byť dobrou príležitosťou ako využiť nízke náklady na publikovanie a celosvetovú distribúciu (napr. Amazon), aby tvoju knihu videli potenciálne milióny kupujúcich. E-knihy môžu byť krátke (aj okolo 30 – 50 strán) a ich tvorba môže byť relatívne lacná, pretože sa spoliehajú na tvoju vlastnú odbornosť.

Logicky by si teda mal/a byť odborníkom na konkrétnu tému. Tá však môže byť špecifická a môže využívať niektoré špeciálne zručnosti alebo schopnosti, ktoré ponúka len veľmi málo spisovateľov, ale zato ktoré hľadajú mnohí čitatelia. Knihu môžeš jednoducho vytvoriť na online platforme a potom dokonca otestovať predaj rôznych titulov a cenových relácií.

K predaju pomôže, ak ju dokážeš spropagovať na trhu cez relevantné webové stránky, výstupy v médiách, prostredníctvom podcastov a podobne. Čo zo začiatku môže predstavovať síce viac práce, no ak sa kniha uchytí, za každý nákup ti cinknú peniaze aj vtedy, keď už zabudneš, že si ju napísal/a. 

Fotografia 

Disponuješ zbierkou kvalitných fotografií? Speňaž ich! Predaj fotografií online je vlastne veľmi jednoduchý. Stačí sa zaregistrovať na platformách ako iStock (Getty Images), Shutterstock, Alamy, DepositPhotos a pod., počkať na schválenie a potom licencuješ svoje fotografie na použitie tým, kto si ich stiahne. Platforma ti potom zaplatí zakaždým, keď niekto použije tvoju fotografiu.

Budeš potrebovať fotografie, ktoré oslovia konkrétne publikum alebo ktoré predstavujú určitú scénu a budeš musieť zistiť, kde je dopyt. Fotografie môžu byť zábery s modelmi, krajinami, kreatívnymi scenármi a podobne, alebo môžu zachytávať udalosti, ktoré by boli vhodné do správ, článkov či blogov.

Digitálna zrkadlovka v ruke

Hudba

Si nadšený/á pre tvorbu hudby, ale nie pre živé vystupovanie? Alebo ťa za tvoju prácu neohodnocujú dostatočne? Jedným z riešení môže byť licencia na tvoju hudbu.

Znamená to, že výmenou za práva na použitie tvojej hudby v projekte ti ľudia a spoločnosti platia. Zväčša sa jedná o projekty pre svadby, videotvorcov, soundtracky, YouTube či pre trailery k nezávislým filmom, firemné videá či reklamy.

12. Vytvor online kurz

Polož si najskôr otázku. V čom vynikáš? Čo by si vedel/a naučiť ostatných? Zváž, s čím sa na teba ľudia obracajú o pomoc. O čom vieš viac ako iní ľudia?

Populárnou stratégiou pasívneho príjmu je vytvorenie audio alebo video kurzu so špecifickým obsahom. Kurzy je možné distribuovať a predávať prostredníctvom stránok ako Udemy, SkillShare, Teachable či Coursera. 

Obsah kurzu? To môže byť skutočne čokoľvek. Video lekcie, zoznamy na dokončenie krokov odporúčaných vo video lekciách, malé e-knihy na doplnenie lekcií, zvukové súbory pre ľudí, ktorí počúvajú počas cestovania, informatívne rozhovory s podobne zmýšľajúcimi odborníkmi a mnoho ďalšieho. 

Tip: Vytvor balíky v rôznych cenových reláciách. Niektorí ľudia chcú všetko, takže môžeš zahrnúť „diela“ za najvyššiu cenu a mať dva nižšie cenové body, aby si vygeneroval/a čo najväčší možný objem objednávok.

Prípadne je na zváženie „freemium model“ – vybudovať si sledovateľov s bezplatným obsahom a potom spoplatniť podrobnejšie informácie pre tých, ktorí chcú vedieť viac. Bezplatný obsah slúži ako demonštrácia tvojej odbornosti a môže prilákať tých, ktorí chcú prejsť na ďalšiu úroveň.

Otvorený zápisnik pri notebooku

13. Dropshipping

Využi online predajné platformy, ako sú eBay alebo Amazon, a predávaj produkty, ktoré nájdeš inde za nízke ceny. To by mohlo fungovať obzvlášť dobre, ak máš kontakt, ktorý ti vie pomôcť získať zľavnený tovar, ktorý normálne objaví iba málo ľudí. Alebo skús hľadať hodnotný tovar, ktorý ostatní jednoducho prehliadli. Samozrejme, rozdiel v tvojich nákupných a predajných cenách by mal byť rentabilný. A keď si k tomu vybuduješ základňu klientov, ktorí pravidelne sledujú tvoje ponuky, jackpot!

14. Alternatívne aktíva

Alternatívne aktíva alebo alternatívne investície sa v poslednej dobe často skloňujú v kontexte s pasívnym príjmom. Keďže tradičné investície ako akcie a nehnuteľnosti niekedy zahŕňajú veľkú volatilitu trhu a sporiace účty ponúkajú zväčša nízke úrokové sadzby, ľudia hľadajú aj iné možnosti.

Niektoré z najpopulárnejších alternatívnych investícií zahŕňajú hedge fondy, private equity, crowdfundingové investície do nehnuteľností a komodity ako víno, zvláštne zberateľské predmety či luxusné hodinky. LuxeStreet napríklad ponúka čiastočné akcie špičkových hodiniek s minimálnou investíciou 10 000 dolárov. Táto investícia do luxusných hodiniek sa vypláca 12 % ročne pri sadzbe 1 % každý mesiac. 

15. Tvoj vlastný predajný automat 

Predajné automaty sú jedným z najstarších nápadov pasívneho príjmu – tichá predajná sila, ktorá zbiera hotovosť a automaticky vydáva produkty, keď nie si nablízku. Výzvou je správa a udržiavanie zásob strojov, najmä ak rozmiestniš automat na niekoľko miest. No myšlienka vrátiť sa k stroju a nájsť ho plný peňazí je celkom motivujúca.

16. Krátkodobé pôžičky na nehnuteľnosti

S PeerStreet a Groundfloor v podstate pomáhaš realitným flippers s ich obstarávacími a rehabilitačnými nákladmi a zarábaš 6 – 9 % pasívneho príjmu z tvojej investície. Veľkou výhodou oproti iným pôžičkám typu peer-to-peer je, že pôžičky sú kryté nehnuteľnosťou, takže ak dlžník prestane splácať, máš nejaké východisko – konkrétne exekúciu. Pôžičky sú kratšie, zvyčajne 1 rok alebo menej, namiesto zvyčajných 3-5 rokov.

Zamrežované vchodové dvere

Aby sme si to zhrnuli – existujú štyri spôsoby tvorby pasívneho príjmu: 

A. Nakupovať aktíva s peňažným tokom

Toto je možnosť „zarábania peňazí peniazmi“. Do tejto kategórie zahŕňame možnosti ako dividendové investovanie, obchodné pôžičky, nehnuteľnosti a podobne.

B. Budovanie aktív

Budovanie niečoho hodnotného – povedzme digitálneho produktu, kurzu alebo webovej stránky, ktorá zarába na reklame – sú schodnou cestou k pasívnemu príjmu. Vytvorenie a uvedenie týchto vecí na trh trvá nejaký čas, ale ak sú dobre nastavené, môžu bežať pomerne pasívne často roky, keď už si aj zabudol/la, že si niečo vytvoril/a. 

C. Zdieľanie alebo predávanie aktív

Existujú spôsoby, ako dosiahnuť relatívne pasívny príjem z prenájmu alebo predaja aktív, ktoré kontroluješ. Môže to zahŕňať prenájom domu či vecí, na ktorých sa ti nečinne hromadí prach. A s tým ti veľmi ľahko vieme pomôcť.

D. „Reverzný“ pasívny príjem

Tento typ pasívneho príjmu pochádza zo zníženia tvojich priebežných mesačných výdavkov. Ušetrený cent je zarobený cent, však?

Otvorený notebook s nápisom Just start na obrazovke

Pasívny príjem môže pracovať pre teba bez ohľadu na to, či máš milióny na investovanie a 0 voľného času alebo 0 eur a čas na investovanie plus iskru vynaliezavosti. Aj keď na niektoré formy budeš potrebovať na začiatok istú investíciu a odvahu, spôsoby zárobkov na tomto zozname ti budú zarábať peniaze ešte dlho po tom, ako sa do tohto procesu pustíš.

Začni so stanovením si svojich finančných cieľov a rozhodni sa, koľko času, úsilia a peňazí si ochotný/á do svojho podnikania vložiť. Či už chceš investovať, kúpiť si podiely, outsourcovať alebo si nechať zaplatiť za hobbies či zdieľanie majetku, okúsiš sladkú chuť pasívneho príjmu.

Tak na čo čakáš? Zasaď semená tvojho nového zdroju príjmu s niektorým(i) z nápadov na zozname a nechaj ich príjemne a pasívne rásť.

Prajeme veľa úspechov a expandujúcu krivku na účte! 

Shareo tím

Najnovšie blogy

Požičaj si a prenajmi

V Shareo môžeš byť na dvoch pozíciách naraz. Speňaž to, čo ti leží doma a ušetri požičaním si toho, čo práve potrebuješ